آموزشی

عطر و ادکلن با هم فرق دارند؟!

تصور اغلب افراد این است که عطر و ادکلن تفاوتی باهم ندارند و عطر زنانه و ادکلن مردانه است در حالی که این تصور به کلی غلط است . تفاوت اصلی این دو در میزان غلظت آنهاست .

عطر ها بر اساس میزان و شدت غلظت به صورت زیر دسته بندی میشوند:

  • عطر

  • ادوپرفیوم

  • ادوتویلت

  • ادکلن

  • اوفرش

عطر و ادکلن - مانتو پاتریس رشت

تمامی عطر ها از ترکیب اسانس مواد خام ( گیاه – مشک) با الکل و آب به وجود می آیند . عصاره روغنی معطر به تنهایی قابل استفاده نبوده و برای اینکه مورد استفاده قرار بگیرد باید با الکل رقیق شود. هر چه میزان اسانس به کار رفته در عطر بیشتر باشد ، دوام و ماندگاری بیشتری پیدا میکند و طبیعتا قیمت بالاتری هم خواهد داشت .

پرفیوم (perfume ) : عطر بیشترین غلظت روغن های اساسی را دارد . ۲۰ تا ۳۰ درصد غلطت آن از اسانس عطر خالص تشکیل شده و یک بار مصرف عطر تا حدود ۲۴ ساعت دوام میاورد . اصولا عطر ها در بطری های در دار به فروش میرسد ، به علت  قیمت بالا نباید به شکل اسپری مورد استفاده قرار بگیرد .

ادو پرفیوم ( Eau de perfume) :‍‍‍‍‍‍‍ پیشوند Eau ادو به معنی ترکیب شده با آب و اسانس معطر است . ادوپرفیوم همان ترکیب عطر را دارد اما مقدار اسانس معطر آن ۱۵ تا ۲۰ درصد است و آب و الکل بیشتری دارد. ادوپرفیوم ها حدود ۵ تا ۸ ساعت دوام و به نسبت عطر ها قیمت مناسب تری دارند. EDP علامت اختصاری و تجاری ادوپرفیوم است .

ادوتویلت (  Eau de toilette) : رایحه سبک و ملایم و غلطت کمتری دارند . میزان اسانس روغنی در تولید ادوتویلت ۵ تا ۱۵ درصد بوده و برای استفاده در روزهای گرم تابستان مناسب اند . بین ۲ تا ۳ ساعت ماندگاری دارند. ممکن است زمانی که بوی آن کاملا از بین رفته باشد با تماس با آب رایحه آن دوباره به مشام برسد. قیمت ادو تویلت ها کمتر است . بعضی افراد ادوتویلت را عطر مخصوص روز میدانند.

عطر و ادکلن - مانتو پاتریس رشت

ادکلن (  Eau de cologne ) : غلظت ادکلن از موارد قبلی کمتر است و بین ۲ تا ۴ درصد روغن عطر دارد . ادکلن حاوی مقادیر زیادی الکل است . در شیشه های بزرگ فروخته میشود چون با توجه به ماندگاری پایین آن ها دفعات استفاده از آن بیشتر میشود . ادکلن ها حدود یک ساعت ماندگاری و قیمت مناسبی دارند .تازه بودن ، سبک بودن و رایحه میوه ای از ویژگی های ادکلن است. استفاده از ادکلن در  طول روز توصیه نمیشود.

اوفرش ( Eau fraiche) : سبک ترین و رقیق ترین نوع از رایحه ها متعلق به اوفرش هاست.معروف اند به عطریات غیرالکلی. یک تا سه درصد روغن معطر دارد . برخلاف موارد قبلی فقط از  اسانس و الکل ساخته نشده  و بخش زیادی از  ترکیبات اوفرش ها شامل آب میشود . ماندگاری اوفرش ها کمتر از یک ساعت است و قیمت مناسبی دارد.

عطر و ادکلن - مانتو پاتریس رشت

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.