آموزشی

مختصری درباره عینک های آفتابی

عینک آفتابی - مانتو پاتریس رشت
عینک آفتابی یک نوع پوشش برای محافظت چشم در برابر نور خورشید است و با توجه به کاربرد آن جنس عدسی و لایه های آن متفاوت است.
عینک های آفتابی استاندارد اغلب ۱۵ تا ۲۵ درصد نور را عبور میدهند که برای اکثر فعالیت های روزانه کافی است .
بهترین رنگ برای  عینک های آفتابی خاکستری است . رنگ خاکستری با وجود کم کردن نور ، رنگ محیط اطراف و اشیا را تغییر نمیدهد.
عینک های قهوه ای نور آبی آسمان را کاهش میدهند که برای رانندگی طولانی مطلوب اند .
تیرگی عینک باید به حدی باشد که شخص در نور آفتاب با آن راحت باشد و دچار خیرگی نشود . ( یک تمرین ساده برای فهمیدن مناسب بودن میزان تیرگی  عینک : در یک اتاق با نور معمولی با عینک به آینه نگاه کنیم چشم های خود را نبینیم.) عینک های آفتابی نباید تشخیص رنگ اشیا یا چراغ راهنمایی را مختل کند .

طول عمر عینک

 

با گذشت زمان از میزان ضخامت لنز های عینک کاسته میشود و خاصیت حفاظتی آن ها کم میشود . توصیه میشود که افراد هر دو سال یک بار عینک خود را عوض کنند . این تنزل سبب آسیب پذیر شدن لنز ها شده و باعث میشود که زودتر ترک خورده یا بشکند و اگر لنز ها از استاندارد حفاظتی  uv  برخوردار نباشد فرد در‍ نهایت به بیماری آب مروارید ( کدر شدن عدسی چشم)  دچار و قدرت بینایی کاهش می یابد. ناخنک چشم و پیش ناخنک چشم و سایر مشکلات چشمی وابسته به اشعه ماورابنفش است .
عینک آفتابی - مانتو پاتریس رشت
عینک آفتابی - مانتو پاتریس رشت

عینک های UV400

عملی که مانع ورود اشعه ماورابنفش به داخل چشم میشود را uv نامگذاری کرده اند .

بهترین عینک های محافظ به uv400 معروف اند . به این معنا که این لنزها اشعه ماورابنفش را تا  طول موج ۴۰۰ نانومتر مسدود میکند و اجازه نمیدهد به چشم آسیبی برسد . پزشکان و مراکز چشم پزشکی با ابزار لنزومتر (طیف سنج) در کمتر از چند ثانیه میتوانند عینک ها را در برابر اشعه ماورابنفش تست کنند.

رنگ پوست و عینک

رنگ پوست در انتخاب عینک از اهمیت بالایی برخوردار است . برای  افراد با رنگ پوست روشن عینک های سبز – قهوه ای – نارنجی – قرمز و طلایی مناسب تر است . افرادی که پوست سبزه دارند  بهترین گزینه برای آنها استفاده از رنگ  سرد است . این افراد میتوانند از قاب های عینک با رنگ سفید – مشکی – خاکستری یا قهوه ای استفاده کنند.
افراد دارای رنگ پوست روشن و رنگ پریده نباید از رنگ های روشن و خیلی تیره استفاده کنند . اگر رنگ پوست شما سرد است از رنگ های آبی – سیاه – صورتی – سفید و قهوه ای در عینک استفاده کنید.
برای پوست های گرم  رنگ های قرمز – زرد – نارنجی – آبی – طلایی مناسب است.
درباره عینک آفتابی- مانتو پاتریس رشت

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.