آموزشی

پارچه فوتر

فوتر نوعی پارچه پشمی است . پارچه هایی که از پشم حیوانات تهیه شده اند به علت اینکه هوا در بین الیافشان ذخیره میشود عایق سرما اند و از بدن در برابر سرما محافظت میکنند. پارچه های فوتر با نام نمد هم شناخته میشوند. در فرانسه به این نوع از پارچه فوتر گفته میشود.  پارچه های فوتر ضخامت زیادی دارند و معمولا از پشم گوسفند تهیه میشوند به دلیل الیاف ضخیمی که دارند برای تهیه پوشاک زمستانی مناسب اند .

فوتر به هیچ عنوان بافته نمیشود و طی یک مراحل خاص بدون بافتن تولید و ساخته میشود ، تحت فشار – رطوبت و حرارت زیاد قرار میگیرد و در نهایت باعث میشود که الیاف پشمی در یکدیگر فرو رفته و فوتر را تولید کنند.  در تولید پارچه های فوتر از پشم بهاره گوسفند استفاده میشود . البته ممکن است در ساخت این پارچه درصدی الیاف مصنوعی هم استفاده شود. عرض این پارچه ها معمولا ۱۵۰ است.

  • اگر الیاف پارچه براق باشد به این معنی است که پارچه فوتر مصنوعی بوده و در ساخت آن درصد زیادی الیاف مصنوعی استفاده  شده.
  • پارچه فوتر باید در عین سبک بودن گرم باشد ، سبک بودن فوتر از ویژگی های مهم آن است .
  • اگر الیاف پارچه براق باشد یعنی درصد الیاف مصنوعی به کار رفته از حد معمول بیشتر است.
  • در صورتی که شما دست خود را در جهت مخالف بافت پارچه بکشید  و الیافش جمع شود آن پارچه بی کیفیت است .
  • اگر پارچه مرغوب و با کیفیت باشد به هیج عنوان گلوله گلوله نمیشود .
  • پارچه فوتر مرغوب با اتو کشیدن روی آن برق نمی افتد و به سادگی اتو میشود .
  • پشم طبیعی در گرما اصلا تغییر کیفیت نمیدهد مگر اینکه در مقابل حرارت مستقیم قرار گیرد در نتیجه افت کیفیت در گرما یکی از راه های تشخیص پشم طبیعی و  مصنوعی است.

شست و شوی پارچه فوتر : توصیه میشود که به خشک شویی سپرده شوند در هر صرت میتوانید با استفاده از آب سرد و مایع شست و شو مناسب آنها شسته و نگه داری کنید . بعد از شست و شو آن را روی چوب لباس آویزان کنید و در نهایت با برس مخصوص پالتو شانه بزنید معمولا اگر پالتو پشمی و فوتر را بلافاصله بعد از شست و شو بتکانید و به چوب لباس آویزان کنید نیاز به اتوکشی ندارند.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *